Smart Grids - Fundamentals and Technologies in Electricity Networks
autor: dr Bernd Michael Buchholz i Prof. dr Zbigniew Styczyński
wydawca: Springer
cena: eBook (digitally watermarked, no DRM, included format: PDF, EPUB): 83,29 euro, wydanie papierowe: 106,99 euro
Zamówienia: http://www.springer.com
Książka omawia następujące zagadnienia:
- Wizje i strategie przemian w sieciach elektroenergetycznych
- Inteligentna generacja energii
- Nowoczesne technologie i smart przysyłanie energii
- Struktury i prowadzenie ruchu sieci rozdzielczych z uwzględnieniem nowego rodzaju odbiorców
- Inteligentne metody obserwacji pracy systemu
- Wymagania odnoście przyszłościowego rynku energii
- Techniki informacyjne jako nieodzowny element przyszłego smart grid
- Przykłady realizacji projektów smart grid w Europie i na świecie
Dr Michael Buchholz ukończył Elektrotechnikę na Uniwersytecie w Moskwie w 1973 roku w renomowanym Moskiewskim Instytucie Energetyki (MEI), gdzie również uzyskał stopień naukowy doktora (wtedy kandydata nauk technicznych). Do 1989 roku pracował w instytucie Energetyki w Dreźnie. Początkowo w Oddziale Planowania Sieci, w 1981 awansował na stanowisko kierownika oddziału Automatyzacji Systemów Elektroenergetycznych, a w 1987 Dyrektora ds. rozwoju.
Od 1990 do 2006 pracował w koncernie Siemens AG, pierwsze 10 lat na stanowisku wiceprezydenta i dyrektora oddziału rozwoju automatyzacji systemów w Berlinie. Pomiędzy 2000 - 2005 był prezydentem i dyrektorem firmy Analizy Systemowe i Consulting w Erlangen. Za jego czasów w 2005 r. firma ta została rozszerzona przez zakup amerykańskiej firmy PTI i zmieniła nazwę na Power Technologies International posiadając oddziały w Erlangen, Schenectady (USA) i Manchesterze. Pomiędzy 1995 i 2000 był współautorem i współwydawca standardu IEC 61850, cześć 4 (zarządzanie system) i 7-4 (modele danych). W latach 2002-2008 był przedstawicielem Niemiec w CIGRE w Komitecie SC6 (Distributed Generation), a w latach 2004-2009 był członkiem komitetu wykonawczego European Advisory Council „Smart Grid”. Po przejściu na wcześniejszą emeryturę w roku 2006 pozostał dalej aktywny jako konsultant w Firmie NTB Technoservice. Jest aktywnym członkiem Niemieckiej Organizacji Inżynierów Elektryków (ETG/VDE), gdzie kierował opracowaniem projektów Smart Distribution (2008) i Aktywne Sieci Elektryczne (2013). Od 2010 był konsultantem i strategicznym doradca węzłowych projektów RegModHarz i Harz.EE- Mobility w ramach inicjatywy E-Energy. Jest wykładowcą Uniwersytetu w Magdeburgu, College w Salzburgu i prowadzi zajęcia w ramach edukacji zawodowej VDE. Jest autorem ponad 180 międzynarodowych publikacji naukowo-technicznych w 6 językach i był odznaczany za osiągnięcia naukowe i organizacyjne przez CIGRE (dwukrotnie), IEEE i VDE.
Prof. nzw. dr hab. inż. Zbigniew Styczyński ukończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Wrocławskiej w 1973 (dyplom u Prof. A. Wiszniewskiego), gdzie w 1977 roku obronił pracę doktorską i w 1985 roku pracę habilitacyjną w katedrze i pod opieką naukową prof. Wołkowinskiego. Następnie był zastępcą dyrektora w Instytucie Energoelektryki PWr. Po wyjeździe do Niemiec w ramach współpracy naukowej w roku 1991 przez 8 lat pracował jako wykładowca na Uniwersytecie w Stuttgarcie, a od 1999 roku był profesorem i kierownikiem katedry Odnawialnych Źródeł Energii na Uniwersytecie Ottona von Guericke w Magdeburgu. Tam też był od 2002 do 2006 dziekanem Wydziału Elektrycznego i Technik Informacyjnych . W 2006 roku został wybrany na prezesa Centrum Odnawialnych Źródeł Energii w kraju związkowym Saksonia-Anhalt. W 2008-2012 roku był dyrektorem Instytutu Elektroenergetyki Uniwersytetu w Magdeburgu, będąc jednocześnie od 2002 członkiem senatu tej uczelni. Wypromował 33 doktorów i był między innymi współinicjatorem programu podwojny-dyplom z Politechnika Wrocławską, który to ukończyło do tej pory ponad 40 absolwentów. Po przejsciu na emeryturę w kwietniu 2015 dalej aktywnie działa na uczelni i w organizacji Fraunhofera. Jest aktywnym członkiem ETG, CRIS, CIGRE, IEEE oraz ekspertem w FNN w Berlinie. Od roku 2004 jest mężem zaufania Fundacji Konrada Adenauera. Koordynował ponad dwudziestoma niemieckimi i międzynarodowymi projektami naukowymi z zakresu Smart Grid, miedzy innymi również w ramach niemieckiego projektu węzłowego E-Energy. Jest autorem i współautorem 5 książek i ponad 300 publikacji naukowych, z których wiele było prezentowanych na międzynarodowych konferencjach naukowych. Za swoja działalność naukowa i organizacyjną był wielokrotnie odznaczany m.innymi brązowa odznaką ZSP, dwoma nagrodami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Polski i odznaczeniami honorowymi CIGRE, IEEE i CRIS. W roku 2011 uzyskał godność profesora honorowego Politechniki Wrocławskiej, a w roku 2012 doktora honoris causa Politechniki w Doniecku.