ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREKatalog wydawnictw
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


KSIĄŻKI
Efektywność wytwarzania i dostawy energii w warunkach rynkowych

Efektywność wytwarzania i dostawy energii w warunkach rynkowych

autor: Henryk Kaproń, Tomasz Kaproń

rok wydania: 2016

wydawca: Kaprint

Monagrafię można zakupić na stronie kaprint.pl.

Prezentowana monografia zawiera informacje dotyczące możliwości realizacji przemian energetycznych w różnych technologiach i z różną sprawnością energetyczną. Zważywszy, że producenci energii elektrycznej sprzedają swoją produkcję bez ograniczeń prawno-regulacyjnych, to efektywność wytwarzania energii zależy jedynie od możliwości technicznych (minimum techniczne, moc nominalna), udziału konkretnego producenta w rynku energii oraz elastyczności cenowej podaży i popytu. Zatem produkcja i dystrybucja energii odbywa się już w głównej mierze w warunkach rynkowych. Stąd też w prezentowanej monografii pokazano formuły matematyczne określające efektywność wytwarzania energii w zależności od struktury rynku, wielkości udziału w nim poszczególnych źródeł, ceny producenta energii oraz elastyczności cenowej podaży i popytu.

W pracy zawarto również aspekty dostawy energii elektrycznej, gazu i ciepła do odbiorców końcowych, wskazując na rodzaj i wielkość powstałych strat przesyłowych, które mają ewidentny wymiar ekonomiczny. W tym względzie należy powiedzieć, że koszty przesyłu energii są zwykle pokrywane przez odbiorców końcowych. Odbiorcy końcowi, zgodnie z prawnym rozdziałem wytwarzania i przesyłu energii, są obsługiwani przez spółki obrotu wchodzące w skład głównych koncernów energetycznych. Ostatnio wskutek zaistnienia wolnego rynku energii elektrycznej i gazu odbiorcy mają możliwość zawrzeć umowę na ich dostawę ze spółkami działającymi również w innych obszarach, np. w telekomunikacji.

Prezentowana monografia przeznaczona jest głównie dla studentów wyższych uczelni technicznych i ekonomicznych oraz studiów podyplomowych mających w swych programach dydaktycznych zagadnienia efektywności wytwarzania, dostawy energii i obrotu nią w warunkach rynkowych.


DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE