ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREKatalog wydawnictw
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


KSIĄŻKI
Efektywność energetyczna w wybranych krajach UE, USA oraz w Polsce (trendy zmian, mechanizmy i instrumenty polityki)

Efektywność energetyczna w wybranych krajach UE, USA oraz w Polsce (trendy zmian, mechanizmy i instrumenty polityki)

autor: Zygmunt Parczewski

rok wydania: 2014

wydawca: Instytut Energetyki - Instytut Badawczy

cena: 49 PLN

Książkę można nabyć pod tym adresem.

Zagadnienia dotyczące poprawy efektywności energetycznej stanowią coraz częściej centralną część narodowych polityk, strategii i programów energetycznych. Doświadczenia wieloletnie uczą, że bez dobrze zaplanowanej i skoordynowanej polityki państwa efekty wdrożenia polityki efektywności energetycznej rozmijają się z oczekiwaniami. Sposób, w jaki kwestie te były i są realizowane w Polsce przedstawiono na podstawie analizy przepisów prawa polskiego – Prawa energetycznego oraz ustawy o efektywności energetycznej, a także regulacji unijnych, obejmujące produkty zużywające energię. W Polsce kluczowe znaczenie dla poprawy efektywności mają także zalecenia polityki energetycznej oraz ustalenia krajowych planów działania na rzecz efektywności energetycznej. Coraz ważniejszą rolę w tym procesie odgrywa regulator rynku energii. W monografii skuteczność przepisów prawa, w tym działań regulatora ukazano na tle porównania przyjmowanych założeń z rezultatami. Porównania te wypadają nierzadko bardzo skromnie.

Mimo to, jak wynika z przeprowadzonej analizy i oceny krajowych trendów zmian efektywności w okresie 2000-2011 w Polsce i szeregu innych krajach UE nastąpiła istotna poprawa gospodarowania energią – zarówno w sektorze wytwórczym, jak też w mieszkalnictwie.

W kolejnym rozdziale pracy omówiono stosowane mechanizmy i instrumenty wspierania efektywności w wybranych krajach UE oraz USA i Polsce. Wskazano na ich mocne i słabe strony oraz – w szeregu przypadkach – uzyskane efekty. Daje się zauważyć bardzo silna zależność pomiędzy stymulującą funkcją mechanizmów wsparcia a efektami praktycznymi tych działań. Efektami mierzonymi wolumenem fizycznie zaoszczędzonej energii, albo trwałą redukcją emisji CO2. Efektem przeglądu mechanizmów wsparcia efektywności energetycznej w krajach UE i USA są wnioski i rekomendacje wdrożeniowe adresowane do kreatorów efektywności energetycznej w Polsce.

W monografii szczegółowo przeanalizowano i porównano stosowane w różnych krajach mechanizmy tzw. ‘białych certyfikatów’, wskazując na ich różnorodność oraz zróżnicowaną skuteczność i koszty funkcjonowania. Wyniki oceny porównawczej posłużyły do zaproponowania modyfikacji systemu certyfikatów, wdrożonego w ostatnich latach w Polsce.

Kolejną część monografii poświęcono analizie i ocenie wymagań dyrektywy o efektywności energetycznej (2012/27/UE), czego wynikiem są wnioski i rekomendacje zmian w przepisach polskiej ustawy o efektywności energetycznej, wskazujące na pożądane działania implementacyjne.

Syntezę zmian krajowej polityki efektywności energetycznej zaprezentowano w monografii na tle transformacji ustrojowej i gospodarczej Polski z lat 1990-2013. Obejmuje ona główne dokumenty polityczne oraz przepisy prawa krajowego, harmonizowane z prawem unijnym. Synteza ta ilustruje ogrom zrealizowanych procesów przekształceń gospodarczych, w tym m.in. zbudowanie od podstaw nowych zasad funkcjonowania rynku energii w Polsce.


DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE